Ponięcice

Miejscowość w województwie śląskim

Wiecej



Ogólne informacje

Ponięcice to miejscowość, która znajduje się w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Należy do Parafii Grzędzin pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Ponięcice mają 570 ha powierzchni, którą zamieszkuje około dwieście osób.

Historia

Początki wsi datowane są na 1305 r. kiedy to wzmiankowana jest jako Poneticz. W XV w. używano określenia Ponientitz. Późniejsze nazewnictwo to Poninticze i Ponientzütz, zaś w latach 1936-1945 Rittersdorf.

Ponięcice wraz z Rudnikiem należały między innymi do rodziny von Selchow. Erich von Selchow, jako prezent z okazji chrztu, podarował tutejszy majątek wiejski Tilowi von Selchow – synowi swojego brata Siegfrieda.
W październiku 2004 r., po dwuletniej budowie, biskup Jan Bagiński dokonał w Ponięcicach uroczystej konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Jacka.

Warto dodać, że Ponięcicach do dzisiaj działa Rolnicza Spółka Produkcyjna. Dokładnie działa od 1976 roku, aż po dziś dzień.

Położenie

Ponięcice znajdują się w odległości 12 km od Raciborza, w kierunku północnym, w dolinie otoczonej lasem. Wioska powstała z końcem XIII wieku. Nazwa wsi pochodzi od starosłowiańskiego imienia Ponięta. W 1305 r. jest wymieniana jako „Poniencicze”.

Zabytki

W Ponięcicach znajduje się cmentarz dworski oraz kaplica cmentarna z końca XVIII wieku, kapliczka z wieku XVIII/XIX z barokowo-ludową rzeźbą św. Jana Nepomucena. Na terenie wioski znajduje się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna – Ponięcice, jedna z nielicznych instytucji na terenie gminy dająca zatrudnienie miejscowym mieszkańcom.

Rodzina von Selchow na skraju lasu miała swój rodzinny cmentarz z kaplicą. Dziś pozostałością po tej XVIII-wiecznej nekropolii są jedynie fragmenty murów. Istniejąca jeszcze w latach 60. XX w. kaplica została zniszczona. Zniknęły również płyty nagrobne oraz krzyże cmentarne z XVIII-XIX w.

W Ponięcicach przy ulicy Łąkowej był, wzniesiony w XVII a przebudowany w XVIII w., dwór podlegający pałacowi w Rudniku. Ruiny budowli znajdują się w zagłębieniu terenu. Wokół nich widoczne są resztki fosy. Na zachód od budynku zachował się obszerny dziedziniec folwarczny z datowanym na 1846 r. budynkiem gospodarczym. W XVIII w. na terenie byłych zabudowań dworskich była karczma należąca do rodziny Kallabis. Z datowanej na 1937 r. informacji miejscowego nauczyciela wynika, że na południe od wsi, przy drodze z Szonowic, znajdują się pozostałości zamku.

Galeria

Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/ Nie znaleziono zdjecia :/

O gminie

Ponięcice należą do gminy Rudnik, powierzchnia gminy to 7500 ha, tereny te zamieszkuje około 5200 mieszkańców w 16 miejscowościach. Mieszkańcy posiadają rejestracje: SRC. Gmina graniczy z gminami takimi jak: Kuźnia Raciborska, Nędza, Racibórz, Pietrowice Wielkie, Baborów, Polska Cerekiew, Cisek. Na terenie gminy dominuje działalność rolnicza: uprawianie roślin, hodowala zwierząt itd... Herb gminy: (obrazek z prawej strony)


Herb Gminy

Video

Nagrania zostały wykonane dronem w 2022 roku na potrzeby tej pracy.




Źródła

Strona gminy
Wikipedia.org (o gminie)
Wikipedia.org (o Ponięcicach)
Eksploratorzy.com.pl
"Gmina Rudnik - kraina pałaców i zieleni" Anny Bindacz (forma papierowa)
Tygodnik-Rolniczy.pl
Ikona strony
Ikona odnośnika do góry