Ponięcice to miejscowość, która znajduje się w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Należy do Parafii Grzędzin pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Ponięcice mają 570 ha powierzchni, którą zamieszkuje około dwieście osób.
Początki wsi datowane są na 1305 r. kiedy to wzmiankowana jest jako Poneticz. W XV w. używano określenia Ponientitz. Późniejsze nazewnictwo to Poninticze i Ponientzütz, zaś w latach 1936-1945 Rittersdorf.
Ponięcice wraz z Rudnikiem należały między innymi do rodziny von Selchow. Erich von Selchow, jako prezent z okazji chrztu, podarował tutejszy majątek wiejski Tilowi von Selchow – synowi swojego brata Siegfrieda.
W październiku 2004 r., po dwuletniej budowie, biskup Jan Bagiński dokonał w Ponięcicach uroczystej konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Jacka.
Warto dodać, że Ponięcicach do dzisiaj działa Rolnicza Spółka Produkcyjna. Dokładnie działa od 1976 roku, aż po dziś dzień.
Ponięcice znajdują się w odległości 12 km od Raciborza, w kierunku północnym, w dolinie otoczonej lasem. Wioska powstała z końcem XIII wieku. Nazwa wsi pochodzi od starosłowiańskiego imienia Ponięta. W 1305 r. jest wymieniana jako „Poniencicze”.
W Ponięcicach znajduje się cmentarz dworski oraz kaplica cmentarna z końca XVIII wieku, kapliczka z wieku XVIII/XIX z barokowo-ludową rzeźbą św. Jana Nepomucena. Na terenie wioski znajduje się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna – Ponięcice, jedna z nielicznych instytucji na terenie gminy dająca zatrudnienie miejscowym mieszkańcom.
Rodzina von Selchow na skraju lasu miała swój rodzinny cmentarz z kaplicą. Dziś pozostałością po tej XVIII-wiecznej nekropolii są jedynie fragmenty murów. Istniejąca jeszcze w latach 60. XX w. kaplica została zniszczona. Zniknęły również płyty nagrobne oraz krzyże cmentarne z XVIII-XIX w.
W Ponięcicach przy ulicy Łąkowej był, wzniesiony w XVII a przebudowany w XVIII w., dwór podlegający pałacowi w Rudniku. Ruiny budowli znajdują się w zagłębieniu terenu. Wokół nich widoczne są resztki fosy. Na zachód od budynku zachował się obszerny dziedziniec folwarczny z datowanym na 1846 r. budynkiem gospodarczym. W XVIII w. na terenie byłych zabudowań dworskich była karczma należąca do rodziny Kallabis. Z datowanej na 1937 r. informacji miejscowego nauczyciela wynika, że na południe od wsi, przy drodze z Szonowic, znajdują się pozostałości zamku.
Ponięcice należą do gminy Rudnik, powierzchnia gminy to 7500 ha, tereny te zamieszkuje około 5200 mieszkańców w 16 miejscowościach. Mieszkańcy posiadają rejestracje: SRC. Gmina graniczy z gminami takimi jak: Kuźnia Raciborska, Nędza, Racibórz, Pietrowice Wielkie, Baborów, Polska Cerekiew, Cisek. Na terenie gminy dominuje działalność rolnicza: uprawianie roślin, hodowala zwierząt itd... Herb gminy: (obrazek z prawej strony)
Herb Gminy
Nagrania zostały wykonane dronem w 2022 roku na potrzeby tej pracy.
Strona gminy
Wikipedia.org (o gminie)
Wikipedia.org (o Ponięcicach)
Eksploratorzy.com.pl
"Gmina Rudnik - kraina pałaców i zieleni" Anny Bindacz (forma papierowa)
Tygodnik-Rolniczy.pl
Ikona strony
Ikona odnośnika do góry